“Fly Me To The Moon” Bir Sinatra Klasiği

Fly me to the moon Frank Sinatra nın en bilinen ve en sevilen şarkılarından biridir.Her ne kadar gerçek Sinatra hayranları bu popülerleşmiş ve klişeleşmiş şarkıdan pek haz etmeselerde , bu şarkının hakkını gene de verirler.

Fly me to the moon Frank Sinatra dan öncede pek çok kez değişik sanatçılar tarafından seslendirildi.Fakat bu şarkıyı meşhur bir klasik haline getiren Frank Sinatra dır.Şarkı 1954 yılında  Bart Howard tarafından yazılmıştır.şarkının ilk adı “In other words” dü.

1964 yılında Frank in “It Might As Well Be Swing” isimli albumünde ilk kez “fly me to the moon” ismiyle yayınlandı.Şarkının düzenlenmesi Quincy Jones tarafından yapıldı.

Sinatra parçayı bir çok kez tv shovlarında konserlerinde ve değişik versiyonlarını değişik albümlerinde seslendirmiştir.

İşin en ilginç yanı Şarkı Aya yolculuk yapan Apollo 11 ave Apollo 10 nun seyehatlerinde ve ayda da dinlenmiştir. Sinatra Aya inişi milyonlarca insanla beraber televizyondan izlerken kendi sesinden şarkının çalındığını duymuş ve bu olayı 1973 de Beyaz Saray konserinde ” hayatımda yaşadığım en büyük onurlardan biriydi” diyerek özetlemiştir.

İnsanlık aya uçtukdan sonra bir gün eğer şarkıda söylendiği gibi jüpiter ve Marsa da ulaşabilirse eminizki bu şarkı gene astronotlara eşlik edecektir.

 

Aşağıda 1985 yılında japonya konserinde franki bu parçayı söylerken izleyebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s