Gerçek Dost ve Bir Dostluk Hikayesi PATSY’S RESTORAN “A Real Friend and A Real Friendship Story”

  


 Bazı insanlar yaşarkende , vefatlarından sonrada büyüktürler…

Frank Sinatra da işte bu insanlardan biridir.Sadece büyük bir sanatçı  olduğu için değil , büyük bir kişilik olduğu için.

Kör kütük aşık bir sevgili , şefkat dolu bir baba ,bonkör bir milyarder , sevimli bir çapkın fakat her zaman ama her zaman VEFALI bir dosttu.

Francis Albert Sinatra belkide ailesinin tek çocuğu olduğu için hayatı boyunca Arkadaşlarını kardeşi olarak görmüştü… Kimi zaman bu arkadaşları başını belaya soksa dahi Frank kendine ihanet edilmedikçe hiç bir dostunu yarı yolda bırakmamıştır.

Chairman of the board , The Voice ,Sultan Of Swoon … En büyüktü , Big Band Yıllarından Oscara ,Rat Pack ten Vegasa . Ve o meşhur şarkıda söylediği gibi her zaman “Top of  the Hill” oldu. Yani Bir Zirveydi.

Fakat Francis hiç bir zaman büyük egosunun altında ezilmedi. Dostları ,Etrafında olanlar, çalışanları ,mahiyeti ve hatta onu bir kez olsun konuşma sansı bulanlar ve hatta bu şansı bulanların torunları dahi bugun hala bu büyük insan bu büyük ruh tan bahsetmekteler.

Frank in bu Dostlarından biride PATSY’S restoranın sahibi olan merhum Salvatore J. Scognamillo dur.

Newyork’da bulunan PATSY’S  1940 lardan vefatına dek Frank Sinatra’nın çok sevdiği, özel masasının bulunduğu bir restoran olmuştur.

Sizlerle, bu restoranın kurucusu ve ilk sahibi olan Pasquale “Patsy” Scognamillo nun bir anısını , restoranın son kuşak sahibi ve baş aşçısı Sayın Salvatore Scognamillo aracılığı ile paylaşmak istiyoruz.

PATSY’S  dünyanın en büyük starı olacak Frank Sinatra ile 1940 ların ilk yarısında tanışıyordu… Frank in o zamanki patronu büyük Caz üstadı Big Band şefi Tommy Dorsey henüz keşfettiği ve kimsenin tanımadığı sıska gençle içeri girmiş ve ” Bu Sıska çocuk Haboken dan , Şunu iyi bi şişmanlatın” demişti.

Bugün den Sonra hem Sinatra hem de Patsy’s Restoran hızla tırmanışa geçmiş ,başarıları ile konuşulur olmuşlardı.

Ancak Frank 1950 lerin başlarında kariyerinde ki en büyük düşüşü yaşamış ,sesini kaybetme noktasına gelmiş , Plakların satışı durmuş , Ava Gardner le olan sansasyonel aşkı hüsranla bitmiş , ismi adeta unutulmaya yüz tutmuştu…

işte böyle bir Kasım gününde  Frank tek başına Patsy’s restorana gelir ve Patsy Scognamillo nun yanına oturur. Morali bozuk ve bitik haldedir. Öğlen yemeği için restoranda bulunan bir kaç eski tanıdık da ordadır ve Frankin yüzüne bile bakmazlar. Frank umursamaz ve sadece “İyi gün dostları…” der. Zirvedeyken etrafında dönenler ona sırt çevirmiştir.

Ertesi gün Sükran günüdür ve Frank Şükran günü için rezarvasyon yaptırmak ister. Tek başına gelecektir. Yalnız kalmak  istemez. Sadece söyle der ;  ”Bana bir şeyle pişir ama mutlaka hindi olsun.”

Restoran Şükran gününde kapalı olmayı planlamıştır ve o gün için hiç bir rezarvasyan kabul etmemiştir. Fakat Patsy bunu Franke söylemez. Sadece“Öğlen 3 de burda ol” der. Frankin restoranın sadece kendisi için açılacağını bilmesini istemez.

Patys bütün restoran çalışanlarını ve ailelerini de o gün için restorana davet eder. Franke muhteşem yemekler hazırlar. En yukardan en dibe vurmuş bu büyük adam sükran gününü Patsy ve diğer çalışanlar ve aileleriyle birlikte mutluluk içinde geçirir…

Frank Sinatra hayatı boyunca bu büyük jesti unutmaz. 1953 da Oscar ödülüyle tekrar zirveye çıktığında ve vefatına değin süren o muhteşem yıllar boyunca Frank Patsy nin restoranına gitmeyi asla ihmal etmez. Büyük söhretli ismiyle Restoranı adeta ihya eder.

Tüm Yakın çevresi ve devrin en büyük Hollwood starları Frank sayesinde restoranın müdavimi olurlar.PATSY’S restoran adete Frank Sinata nın ismiyle özdeşleşir ve O nun Şehrinde yani NEW YORK da Sinatra nın mekanı olma serefini kazanır. Bugün bile restoran hala Frankin favorisi olarak bilinmekte. Sinata ailesi hala restorana devam etmektedir. Patsy restonda her yıl Frank adına kutlamalar yapılır. Müşteriler hala Frankin sevdiği yemekleri tatmak isterler…

İnişlerin ve çıkışların oldugu hayat yolunda Frank en yukardan en aşağı düşmeyi tatmıştı.En acı dolu günlerinde onu yalnız bırakmayanlar  Sinatra’nın sonsuza kadar sürecek olan dostluğunu kazandılar.

Öyle bir dostlukki vefatının ardından bile sevgisiyle ısıtıyor ,ismiyle yüceltiyor….

Patsy’s Restoran 1940 lardan beri 236 W. 56 Street New York adresindedir

Paty’s in barından bir kare. Bronz Sinatra heykeli. İçerde onlarca Sinatra resmi duvarları süsler

Frankin doğum gününde Patsy’s de yapılan kutlama.

PATSY’S in 2.3. kuşak sahipleri Sayın Joe Scognamillo, (Sol Başta)Sal Scognamillo,  Tonny Bennett,

Frank’in sevgili kızı Nancy Sinatra ve biricik torunu AJ Lambert. Frank Sinatra’nın Vefatından cok sonra…

Torun Sinatra ;A.J.Lambert ve  PATSY’S in Sahibi ve Şefi Sal Scognamillo

Frank Sinatra ya “Chairman of the Board” lakabını veren Amerikalı Meşhur Radyo Spikeri William Williams,

Frank Sinatra, Rat Pack’in bayan üyesi Shirley MacLaine ve Dean Martin Patsy’s de yapılan bir törende ..

Patsy’s in önünde bir Newyork öğleden sonrası ….

Patsy’s den bir kare 1940 lar …

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s