Kerem Görsev’le Söyleşi

Kerem Görsev 1961 İstanbul doğumludur. Müzik eğitimine İstanbul Belediyesi konservatuvarında başladı ve İstanbul Devlet Konservatuarında devam etti. Caz Tutkusu o yıllarda başlamıştır. İlk beste denemelerine 1990 da başlayan sanatçı , 1994 yılında ilk albümü “Hands and Lips” çıkardı. O günlerden bu güne 14 albüm çıkaran Kerem Görsev Yurt dışında ve içinde onlarca konser, caz festivali ve etkinliğe katılmış , önemli müzik adamlarıyla çalışmalar yapmıştır. Ülkemizin önde gelen Caz müzisyenlerinden biridir. 

Aşağıdaki Ufak söyleşi Türkiye Sinatra Camiasının öncü isimlerinden ,  Profesyonel Sinatra Kolleksiyoneri Dostumuz Sayın Ö.Akalın tarafından yapılmıştır…

Sayın Kerem Görsev  ve Sayın Ö.Akalına en içten Teşekkürlerimizle.

 

 

  • ilk olarak sizden bahsedelim. Turkiye’nin en onde gelen jazz muzisyenlerinden, ayni zamanda da piyanistlerinden birisiniz. Jazz?a ilk olarak ne zaman ilgi duymaya basladiniz, sizi tevsik eden veya muziginden cok etkilendiginiz kisiler kimlerdi?


Ben Konservatuarda öğrenciyken  ağabeyim ve arkadaşlarınından dinlediğim plaklar ile caz müziğine ilgi duymaya başladım . Plaklardan kasetlere kayıt yapıp bana verirlerdi ben dinleyip etkilendin ne olup bittiğini anlamaya çalışmaya başladım . Bill Evans beni ilk ve en çok etkileyen caz piyanisti olmuştur hayatımda.

  • Nasil bir jazz tarzini daha cok seversiniz? Eserlerinizi yaratirken bagli kalmaya calistiginiz bir tarz var mi?


Akustik caz formatını ve 1950-60-70 li yılların kokularını seviyorum .Kendi müziklerimi yazarken geleneksel trıo formatı . Quartet,Quintet, büyük orkestra formatları benim hep ilgi alanım olmuştur . O dönemlerin tarz ve tavrını bugün yaşadığım hayatın bana verdiği hikayeler ile birleştirip kendime ait bir koku, duruş bulmaya çalışıyorum .

  • Frank Sinatrayi sever misiniz, dinlemeye ilk olarak ne zaman baslamistiniz?

Dünyada Frank Sinatra’yı seven milyonlarca hayranından biriyim Evimde pek çok CD’si var. 1970 yılların ortalarında caz müziği dinlemeye başladığımda Erkek  vokal caz kısmında Frank Sinatra ,Tony Bennet,. Johny Hartman,Nat King Cole en çok sevdiğim şarkıcılardı..

  • Frank Sinatra jazz, swing, pop, ballad ve easy listening gibi tarzlarda kendisini gostermis birisiydi. Kendisinin en cok hangi tarzdaki yorumlarini seversiniz? Sarkilarindan en begendikleriniz hangileridir?


Frank Sinatra beni ençok Büyük orkestralar ile yaptığı kayıtlarla etkilemiştir . Özellikle Antonıo Carlos Jobim ile yaptıkları Claus Oggerman’ın orkestra arajmanlarını yaptığı plakları dünya tarihinin en önemli kayıtlarındandır . TV show’larında (Dean Martin ve Judy Garland) ile büyük yaylı orkestralar eşliğinde söylediği Ballad parçalar hala günümüzde zevkle dinleniyor Benim en çok sevdiğim parçası kızı için olan NANCY balladı’dır

  • Frank Sinatra’nin sarkilarinin muzikal altyapisi, orkestrasi, duzenlemesi ve kalitesi hakkindaki gorusleriniz nelerdir? Sarkilarini zengin ve kaliteli olarak tanimlayabilir misiniz?


Frank Sinatra hayatı boyunca en iyi müzisyen ve orkestraları kendine eşlik ettirmiştir .Bigband ve buyuk yaylı orkestralarla çalışıp Nelson Riddle Claus Oggerman gibi dünyanın en iyi şef ve aranjörleri ile çalışıp üst seviyede müziklerle dünyada iz bırakmıştır…

  • Frank Sinatra’nin bir zamanlarin en iyisi oldugu bir gercek. Peki kendisinin bugunun muzisyenlerinin uzerinde hala bir etkisi oldugunu dusunuyor musunuz? Sizce sanatini da sohreti gibi sonraki nesillere tasiyabildi mi?

Tabiki Frank Sinatra yaşadığında dünyanın en önemli müzisyenlerinden biriydi .Yaşadığımız dönemlerde yeni nesil müzisyenlerin hepsi büyük usta Frank Sinatra’nın her yaptığı CD den her izledikleri DVD disinden her sinema filminden bir şeyler öğrenip kendi müzikal yaşantılarında kullanıyorlar diye düşünüyorum .Frank Sinatra çok ciddi başarılı bir müzisyendi .

  • Son olarak, Frank Sinatra ile ilgili eklemek istediginiz bir sey var mi acaba?

Siteniz Frank Sinatra’yı tanıtmak yeni nesillere öğretmek gibi misyon üslenmiş tebrik ederim..

Roportaj istegimi kabul ettiginiz ve sorulari cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim. Hayatinizda ve muzikal kariyerinizde basarilar dilerim, jazz ve Sinatra dolu gunler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s