Sinatra Hayranları ??

>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son zamanlarda ülkemizde Frank Sinatra ya olan ilgi artmakta.Dünya gündeminde şu veya bu şekilde Sinatra nın yer alması , yeni bir filmin geliyor olması , hiç yayınlanmamış konser kayıtlarının arka arkaya album olarak raflarda yerini bulması bu ilgiyi sıcak tutuyor. Ayrıca bu müzik kirliliği içinde Sinatra’nın deyimiyle “klas”ınından hiç bir şey kaybetmeyen ve kaybetmeyecek olan klasikleşmiş müziğide insanlarımızın ilgisini arttırıyor.
Ancak bir kısım amiyane tabirle çakma sinatra hayranları varki kelimenin tam anlamıyla sırf sinatra seviyorum demiş olmak için ortada Frank Sinatra dinliyorum diye geziniyor.
Tabii herkes Sinatra yı cok sevmek veya her şarkısını bilmek zorunda değil. 2 parçasını 3 parçasını bilip Frank Sinatra severim demek de tabiki herkesin hakkı.
Fakat televizyonda her gördüğü Fötür şapkalıyı Frank Sinatra , her duyduğu nostaljik şarkıyı da Sinatra şarkısı zannedenler var.
Bu yüzden bazı Türkçe sitelerde okuduğumuz bir kaç yanlışı düzeltmek istiyoruz….
En başta “Perhaps Perhaps Perhaps” Frank Sinatra Şarkısı değildir! Hiç bir albumunde olmadığı gibi hiç bir konserinde de okumamıştır. Bununla birlikte “Singing in the Rain” şarkısı nı söyleyen adam Gene Kelly dir ve o meşhur sahnede oynayan o dur! Ayrıca L.O.V.E. şarkısıda bir sinatra şarkısı olarak değerlendirilemez çünkü bu şarkı sinatra tarafından sadece bir kaç konserde okundu. Bir diğer yanlış bilgide My Way Hakkında. My Way Şarkısı Sinatra nın  kariyerinin son dönemine denk gelmiş ve ne yazıkki sinatrayla özdeşleşi vermiştir. Koskoca Sinatra yı bu şarkıyla özetlemek tabiki olmaz. Zaten Sinatra da bu şarkıyı sevmezdi..Bu konua daha sonra değineceğiz. Şimdilik en cok bilinen yanlışlardan bahsettik.ilerde devam edeceğiz…. Sinatra yı ve Müziğini gerçekten dinlemek ve anlamak isteyenlere önerilerimizde olacak…

Reklamlar

Sinatra Hayranları ??” üzerine 6 yorum

  1. >Yok, ben şahsen çakma Sinatra hayranı değilim, benim zamanımda kasetler vardı ve yirmiye yakın kasedi var, sonra CD'ler çıkınca CD'sini ve Japonya'daki konser DVD'sini aldım. Televizyona gelen tüm filmlerini izledim. Doğum günümde yeğenim de eksik olmasın, İnsanlar Yaşadıkça'nın DVD'sini hediye etti. Bir de Von Ryan Ekspresi'ni aldım. Filmin sonunda ölmeseydi güzel olacaktı:(((Sinatra ile ilgili tek üzüntüm Türkiye'ye hiç gelmemiş olmasıdır. Çok yazık:(Aşığım Sinatra'ya. En sevdiğim şarkısı da Strangers In The Night'tır. Kimse o şarkıyı onun kadar güzel söyleyemez. İyi ki varsın 'mavi gözlüm'…

  2. >Yorumunuz için çok teşekkürler. Gerçekten iyi bir Sinatra fanı olduğunuz belli.:) Türkiye ye hiç gelmemiş olması gerçekten üzücü ama biz Türk hayranları onu kalbimizde yaşatıyoruz 🙂

  3. Şahsen ben çakma Frank Sinatra hayranlarından sayıyorum kendimi. Çok fazla şarkısını bilmiyorum gerçekten de ama “Perhaps Perhaps Perhaps”ı veya “Singing in the Rain”i söyleyen veya o filmde oynayan adamı Sinatra sanacak kadar da çakma değilim 🙂 Ama siteniz sayesinde daha çok saygı göstermem gerektiğini düşündüğüm insanlar sıralamasında en başlarda bulunan bu büyük müzisyen hakkında daha çok şey öğreneceğim için sevinçliyim ve bunun için de sizlere teşekkür ederim.

  4. Bu konularda kesinlikle haklısınız. Sinatrayı daha iyi tanımak gerekir. Zira o hiç şüphesiz tüm zamanların en büyük şarkıcısı. 1940larda başlayan kariyerini 50li yıllarda Capitol albümleri ile zirveye taşıdı. Ülkemizde sadece My Way ve Strangers In the night ile bilinmesi onu az tanıyıp ama sevenler için talihsizlik çünkü neler kaçırdıklarının farkına varmaları gerekir. Sinatra’ya yeni başlayanlar için tavsiye edeceğim albümler; COME FLY WITH ME, COME DANCE WITH ME, SINATRA AND STRINGS, NICE AND EASY, ONLY THE LONELY gibi konsept albümler. 1955 ve 1965 arası ne yapmışsa bulunup dinlenmeli aslında. 1955 ve öncesi ile 1965 sonrası için ise best of gibi toplamalardan yararlanılabilir.Sinatra konusunda yazacaklarım buraya sığmaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s